Please return following links to the footer:
Designed by Domain Name Registrar, thanks to: Buy Domperidone , Buy Motilium and SJThemes.com
Çocuğunuz Teknoloji Bağımlısı mı? | Esin Özer Bakır

Çocuğunuz Teknoloji Bağımlısı mı?

Günümüzde telefon, tablet kullanımı, televizyon izleme ortalama 1 yaş hatta bazen daha öncesinde başlıyor. Anne babalar kimi zaman bebeğin yemek yeme gibi ihtiyaçlarını karşılarken daha hızlı, rahat olabilmek, kimi zaman zihinsel/dil gelişimini destekliyor olduğu düşüncesiyle bebek/çocuklarını teknolojik aletlerin karşısına hapsediyor.  Özellikle 0-3 yaş arası dönemde televizyon izleme,  zeminde yatkınlık varsa otizmi tetikliyor, ileriki yıllarda dikkat eksikliği bozuklukları görülebiliyor. Çünkü bebeğin özellikle 0-1 yaş arasındaki algı ve beyin hızı televizyon ekranının hızlı ve ani geçişlerine yetişemiyor.  Bebeklerin adeta hipnotize olmuşçasına görüntülere takılı kalması da tam olarak bu sebepten, zihni bu geçişlere adapte olamıyor.

0-3 yaş sonrası ise televizyon izleme alışkanlığı günde yarım saati geçmemeli, çocuğun kavramları öğrenme aracı olarak televizyon ya da tabletler çok fazla tercih edilmemelidir. Çocuğun kavramları öğrenmesinin en doğru gelişimsel yolu oyunlar ve sosyalleşmedir. Çocuk, diğer çocukları gözlemleyerek ya da yaratıcı oyunlar oynayarak yani aktif olduğu durumlarda en sağlıklı şekilde becerilerini geliştirir. Elbette olumlu yanları olan, el göz koordinasyonunu destekleyen, düşünme becerilerini geliştiren eğitici sanal oyunlar mevcuttur. Belli ölçüde kullanılması da faydalıdır. Anne baba aradaki dengeyi iyi sağlamalı, çocuğun bunlara tamamen kapılmasını önlemelidir. Aksi takdirde ilerde çocuğu sosyal hayattan, sokak oyunlarından, ailesinden ve arkadaşlarından koparan bir tabloya kadar giden durumlar mevcuttur. Sanal dünya çocuğa sınırsız seçenekte oyunlar (birinde başaramazsa diğerine geçme gibi) sunarak onu gerçek dünyadan uzaklaştırıyor çünkü bu dünyada sıkılma diye bir olgu yok. Oyunların renkli, cazibeli, hızlı olmasına kapılan çocuk için gerçek dünya sıkıcı, monoton gelmeye başlıyor. İlgi alanları daralıyor, doğaya, sanata, spora olan eğilimleri azalıyor. Kitap okumak ise sıkıcı geliyor. Oyun dünyasının her ihtiyaca ve ilgi alanına yanıt veren çeşitlilikteki dünyasında her şey hızlı, renkli, heyecanlı. Anında sonuç alma, ödül kazanma, fazla uğraş sarf etmeden ödül kazanma ve alternatiflerin çokluğu çocuklara çok daha cazip geliyor. Bu sınırsızlık ve çeşitlilik yanında gerçek dünyanın kitapları, oyuncakları yetersiz kalıyor. Artık çocuklar hep evde, bir araya geldiklerinde bile, oyun oynamak, film izlemek vs. yerine telefon ve tabletleriyle vakit geçiriyorlar. Yani beraberken, yan yanayken bile sosyalleşemiyorlar.

Sanal dünyanın bir diğer yüzü, şiddet ve korku öğelerini barındırması. Bu oyunlarda maruz kaldıkları her şey çocukların zihinlerine yerleşiyor ve realitede bunun yansımaları görülmeye başlıyor. Örneğin, iki çocuk bir araya geldiğinde sanal ortamda oynadıkları oynadıkları savaş/dövüş oyunlarını ya da televizyonda oynadıkları şiddet içeren program ve şovların sahnelerini canlandırıyorlar. Çocuklar git gide daha hırçın, daha saldırgan oluyorlar. Çünkü oynadıkları oyunlarda, izledikleri şovlarda birilerini öldürmek, kanlar oldukça olağan şeyler. Şiddete karşı duyarsızlaşma, onu bir şey elde etmek için kullanma olağan hale geliyor. Bunun yanı sıra zihinlerinde yer edinen sesler, görüntüler bir süre sonra uyku terörü, bozuklukları, gece korkuları gibi sorunlara neden olabiliyor.

Peki anne baba olarak bunun önüne geçebilmek adına neler yapılabilir? Öncelikle ebeveynler olarak kendi alışkanlıklarınızı değerlendirmeniz gerek. Anne baba olarak, çocuğunuzla birebir eğlenceli bir şeyler yapacak, oyun oynayacak zamanınız yok mu? Onunla asıl oynayacağınızı bilmiyor musunuz ya da bu size sıkıcı mı geliyor? Alışveriş ve tüketim çılgınlığınız var mı? En son ne zaman telefonunuzu, televizyonunuzu, arabanızı değiştirdiniz? Evinizdeki tablet, televizyon, bilgisayar, telefon sayısı nedir? Siz kitap okuyor musunuz ya da spor yapıyor musunuz? Herhangi bir ilgi alanınız(hobi, koleksiyonerlik vs.) var mı? Çocuğunuz sizi  televizyon izlerken ya da telefonla uğraşırken ne kadar sıklıkla görüyor? Bebeklikten itibaren çocuğunuzu oyalamak, ona yemek yedirmek için teknolojik aletlerden ne kadar yardım aldınız? Çocuğunuzun sanal oyunlara ve ortama ne kadar bağımlı olacağı büyük ölçüde bu soruların yanıtlarına bağlı. Buradan yola çıkarak, her gün çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir şeyler yapmak için zaman ayırmanın, çeşitli, sanat ve spor aktivitelerine katılmanın, “sokakta” vakit geçirmesini sağlamanın, herhangi bir hobiye sahip olmasını teşvik etmenin, çocuğun arkadaşları ile ama sanal oyunlardan uzak olacağı ortamlar yaratmanın öneminin altını çizmek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, elektronik oyunlara zaman sınırı koyma ve mutlaka uygulama oldukça önemlidir. Evde net kuralları belirlemek ve bu kuralların takipçisi olmak gerekir. Elektronik oyunlara sınır koyamayan anne babalar genelde diğer konularda da sınır koymada zorlandıklarından yakınırlar. Gerekirse bir uzmandan bu konuda yardım alabilirsiniz. En önemlisi, çocuğunuza uygun örnekler olun. Çünkü çocuklar, söylediklerinizden çok yaptıklarınızdan öğrenirler.

 

 

In the world of physics, an arc is a pro-academic-writers.com/ curve

Cevap yaz :

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pedagog çocuk gelişimi uzmanı anlamına gelmektedir. Pedagog hizmetleri birçok farklı amacı kapsamaktadır. Genel olarak hizmet verilen kişiler 0-12 yaş grubunda bulunan çocuklar ve ebeveynleridir. Çocuk terapisti olarakta nitelendirilebilecek pedagoglar çocukların gelişimi açısından her türlü konu ve detay ile ilgili bilgi ve yardım alınabilecek kişilerdir. Çocuk pedagogu hastanelerde bulunabildiği gibi aynı zamanda özel merkezlerde de hizmet verebilmektedir. Pedagog hizmeti almak çocukların gelişimi sırasında sıkıntılar yaşamaması açısından önemi bir hizmettir. Çocukların gelişim dönemlerinde yaşanacak sıkıntılar gelecekte çocukların topluma ayrıca davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Çocuk psikoloğu bu tarz durumların yaşanmasını hem çocuklara yardımcı olarak hemde ailelerine danışmanlık yaparak engellemektedir. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için belirli bir pedagog ücreti bulunmaktadır.

Ücretler dahilinde alınan çocuk gelişim uzmanı hizmetleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Alınabilecek hizmetlerden ilki hamilelik sırasında ve hamilelik sonrası doğru annelik eğitimidir. Bu eğitimlerde anneler ile terapiler yapılmakta ve doğacak veya yeni doğan bebeklerin bakımında gerekli olacak bütün bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda hamilelik sırasında alınan pedagog hizmetlerinde doğru hamilelik eğitimleri de verilmektedir. Gelişim uzmanları tarafından verilen bir başka hizmet ise çocuklar için üretilen yayınları hazırlamak ve denetimini yapmaktadır. Programlar, dergiler ve kitaplar çocukların psikolojisinde büyük etki göstermektedir. Bu yayınların çocuklara uygun olup olmadığı çocuk pedagog terapisti tarafından hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Bu yayınların hazırlanması için alınan çocuk psikoloğu fiyatı kişisel hizmetlerden daha farklıdır.

Pedagoglar aynı zamanda engelli çocukların eğitimde de görev almaktadır. Normal çocuk gelişiminden daha hassas olan engelli çocukların gelişiminde hatalar yapılmaması ve çocukların kendini kötü hissetmemesi için pedagog merkezine başvurulması önerilmektedir. Engelli çocukların gelişiminde danışmanlık yapacak çocuk gelişim uzmanları aynı zamanda bu çocukların ailelerine de danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğitimler de çocuklara nasıl davranılması gerektiği detaylı olarak belirtilerek engelli çocuk gelişimi sırasında aileden kaynaklanan sorunlar yaşanmasını önlemektedir. Daha detaylı bir hizmet olduğu için çocuk pedagog fiyatları engelli çocuklar için talep edildiğinde farklılık göstermekte biraz daha fazla olmaktadır.

Pedagog merkezleri tarafından sunulan bir başka hizmet ise 0-6 yaş aralığında ki çocuklara DENVER II testleridir. Bu testler ile çocukların dil gelişimi, sosyal kişilik, kaba motor ve kişiliksel gelişimleri belirlenmektedir. Bu testler için çocukların gelecekte gerekli olacak temel yetenekleri sınanmaktadır. Sınanan yetenekleri arasında istem dışı öğrenilen temel hareketler, konuşma, ilişki kurma bulunmaktadır. Aynı zamanda çocuklarda bulunabilmesi olağan kişilik bozuklukları DENVER II testleri ile erken tespit edilebilmekte ve bastırılabilmektedir. Bu testler alınan hizmetler arasında çocuk pedagog ücretleri arasında en makul olanıdır. Fiyatları makul olan bu testler aynı zamanda kısa süren işlemlerdir. Aynı zamanda bu testler alınacak hizmette yoğunlaşılacak yönleri belirlemektedir. Her çocuk pedagog hizmetleri arasında yer alan DENVER II testlerine tabii tutulmalı ve yetenek seviyeleri öğrenilmelidir.

Uzman pedagog fiyatları arasında en makuller içerisinde yer alan bir başka hizmet ise evlilik öncesi danışmanlık hizmetidir. Eşlerin birbirine uygun olup olmadığı belirlenen bu hizmet aynı zamanda gelecekte yaşanacak anne babalıkların ne kadar sağlıklı olacağına dair bilgiler edinilmesinide sağlamaktadır. Bu hizmet pedagog randevusu ile verilmektedir. Çocuk gelişim uzmanları özel merkezlerde bulunabildiği gibi hastenelerde de hizmet verebilmektedir. Bu hizmetler arasında yeni doğum yapan annelere yardımcı olmak, belirli bir hastalık ile karşılaşan çocukların hastalıktan psikolojik olarak etkilenmemesini ve hastalığı daha çabuk atlatmasını sağlamak gibi hizmetler bulunmaktadır. Bu tarz durumlarda pedagog fiyatları hastaneler tarafından belirlenmekte ve gerektiğinde ödenmektedir.

Dora Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Adres: Zeytinlik mah. Mor Menekşe sok. Aydınlık Yalı apt. No:9 D:2 Bakırköy

Tel No: 0212 660 71 61

Cep Tel: 0530 423 45 15