Uzm. Psikolog Esin ÖZER BAKIR

Çocuklarda Korkular

Çocuklarda diğer birçok şey gibi korkularda yaş aralıklarına göre değişiklik gösterir. Korkular ilk olarak 6. ayda gelişmeye başlar. Aslında geçici olan korkular birçok nedenden dolayı kalıcı hale gelebilir. Korkuların kalıcı hale gelmesini engellemek için şiddetli ve sıkça yaşanan korkuların takip edilmesi gerekir. Korku insanoğlunun hayatta kalma içgüdüsünün bir ürünüdür. Korku hissedildiğinde insan direkt olarak kendini korumaya hazırlar ve tehlike yaratan duruma karşı hayatta kalma güdüsünü uyandırır. Korku esnasında salgılanan adrenalin, vücudu bu korku ile yüzleşmeye ya da korkudan uzaklaşmaya hazırlar. Göz bebeklerinin büyümesi korku yaşandığı esnada etrafta daha fazla detayı görebilmek için meydana gelir. Tüm bu durumlar korku karşısında vücudun kendini fiziksel olarak hazırlaması sonucunda meydana gelir.

 

Korkular ve Yaş Grupları

 

6 aylık bebekler için sesler başlıca korku kaynağıdır. Ayrıca ortamda yabancı birinin bulunması ya da yeni bir oyuncak gibi daha önceden tanınmayan cisimlerle ilk karşılaşma korku duyulmasına neden olur. 3 yaşına kadar korkuya neden olan etmenlerde artış meydana gelir ve bunlar gök gürültüsü, sifon sesi, köpek havlaması gibi yine şiddetli sese bağlı korkulardır. 3-4 yaşlarında ortaya çıkan en belirgin korku türü ise karanlıktır. Özellikle ebeveynlerden birinin karanlıktan korkması bunu pekiştirir. 4 yaşından itibaren korkularda azalmalar başlar ve bu dönemden sonra genel olarak vücuda zarar gelebilmesine neden olacak somut korkular ortaya çıkar.

 

İleri Yaş Korkuları

 

7 yaşından itibaren artık çocuklarda somut kavramların yanı sıra soyut kavramlar da gelişir. Bununla beraber korkulara da soyut korkular eklenir. 7 yaşında artık çocuklar endişe duygusuna da kapılmaya başlar. Bu nedenle televizyonda görülen ya da kitaplarda okunan bir şey çocuğu önemli derecede etkileyebilir. Hayalet, cadı, vampir gibi doğa üstü varlıklardan duyulan korku da genel olarak bu yaştan sonra görülmeye başlanır. 8 ve 9 yaş itibariyle korkular artık çok daha azdır. Bu yaşta ortaya çıkan korkular ise yavaş yavaş geleceğe yönelik korkular olmaktadır. Okulda başarısız olma, arkadaş çevresinde başarısızlık ya da dışlanma gibi korkular ve endişeler bu yaşlardan itibaren gelişir.