Uzm. Psikolog Esin ÖZER BAKIR

Ergenlik Döneminde Ortaya Çıkabilen Sorunlar

Ergenlik dönemi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan ciddi gelişmelerin yaşandığı önemli bir dönemdir. Bu dönem özellikle ebeveynler tarafından dikkatle izlenmelidir. Ergenlik dönemi çocukluktan gelen sorunlar varsa, bu sorunların da oldukça ciddi boyutlarda ortaya çıktığı önemli bir dönem olması sebebiyle özenle takip edilmelidir. Ergenlik döneminde depresyon, anksiyete, bulimia nervosa, anoreksiya nevroza, saldırganlık, obsesif kompulsif bozukluk ve karşıt davranış bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Sorunları Ergenlikle Örtbas Etmemek Önemli

 

Ergenlik döneminde yaşanan pek çok psikolojik sorunun göz ardı edilmesinin temel nedeni bu dönemin zorlu bir süreç olduğunun ebeveynler tarafından baştan kabul edilmesidir. Ancak her ne olursa olsun bir duygu durum değişikliği 15 günden fazla devam ediyorsa bu değişikliğe neden olan sorunların detaylı bir şekilde araştırılması elzemdir. Ebeveynlerin ergenlik dönemini kabullenmeleri bu dönemin çok daha zorlu geçmesine neden olabiliyor. Yaşanan her sorun ergen psikolojisi ile bağdaştırıldığı zaman hem ebeveynlerinin içi rahatlıyor hem de çocuklar ihtiyaçları olduğunu düşündükleri anlayışa fazlasıyla sahip oluyor. Bu dönem sanılanın aksine oldukça sakin ve normal bir şekilde geçebilir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Değişimler

 

Ergenlikte meydana gelen değişimlerin doğru bir şekilde gözlemlenmesi durumunda ciddi sorunların kolayca fark edilmesi mümkündür. Öfke, saldırganlık, yeme bozukluğu, takıntılı davranışlar belirli bir rutinde devam ediyorsa bu davranışlara çocuğa belli etmeden takip etmekte fayda vardır. Bu dönemde alkol, uyuşturucu ve sigara gibi madde tüketimine olan ilginin artması ile birlikte kişinin davranışlarında değişimler meydana gelebiliyor. Bu nedenle her değişimi ergenliğe bağlamadan önce gözlemlemek ve büyük yanlışları engellemek süreçte çok önemlidir.

 

Bu dönemde erkekler şiddet eğilimi ciddi oranda artış gösterebilir, kızlar da ise yeme bozuklukları sıkça görülmektedir. Özellikle televizyon, sosyal medya gibi insanların çok fazla göz önünde olduğu platformların gençler üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle gençler kendilerini yanlış konumlandırma ihtiyacı hissedebilmektedir. Erkeklerde sorunları çözmek için şiddete yönelmenin sosyal ortamlarda alkış alması, kızlar da ise 0 beden güzellik algısı bu değişimlerin ortaya çıkmasının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tür durumları örtbas etmeden değerlendirmek ve bir uzmana başvurmak gerekebilir.