Uzm. Psikolog Esin ÖZER BAKIR

Kardeş İlişkileri ve Kıskançlık

Kardeş kıskançlığı her yaş grubunda gözlemlenebilen bir durumdur. Ancak bu kıskançlığın tohumları küçük yaşlarda atılır. Kardeş kıskançlığının arkasında birçok neden yatmaktadır. Bu nedenlerin başında ise ebeveynlerin davranışları ve çocuklara olan yaklaşımları yer alır. Kardeşler arasında bir kıskançlık olup olmadığını anlamak için onların davranışlarını yakından takip etmek gerekmektedir. Çocuklarda kardeş kıskançlığının en büyük göstergesi zannedildiği gibi kardeşe değil ebeveynlere karşı gelişen tutumdur. Kardeşini kıskanan bir çocuk ilk olarak ebeveynlerinden uzaklaşır. İkinci sırada ise kardeşe kaba davranma ve her fırsatta ona karşı şiddet gösterme davranışlarını gelir. Bu gibi davranışlara sahip çocukların genel olarak sebepsiz yere sinirli olma hali de kendini gösterebilmektedir.

 

Kıskançlığın Nedenleri

 

Kardeş kıskançlığının baş göstermesine neden olan durumlarda ebeveynlerin yaklaşımı dışında çocuklar arasındaki yaş farkı da önemlidir. Uzun süre boyunca ailenin tek çocuğu olmuş ve bütün ilgiyi görmüş olan çocuklar kardeşleri olduğunda ilginin onlara kaymasından dolayı kıskançlık yaşayabilirler. Çocuğun benmerkezci olduğu erken yaş dönemlerinde de bir kardeşin doğumu kıskançlık unsuru olarak ortaya çıkabilir. Kıskançlık hissinin temelinde güvensizlik yatar. Kardeşin doğmasından sonra çocuklar kendilerini terk edilmiş ve desteksiz hissedebilir. Bu nedenle ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şey küçük kardeş için ayırdıkları zamanı diğer kardeşin zamanından almamaları ve kendi zamanlarından ayırmalarıdır. Yani her iki çocuğun ihtiyaçları da göz ardı edilmeden hareket edilmelidir. Bu sayede diğer çocuk kendisini dışlanmış ve ilgisiz hissetmeyecektir. Ayrıca kardeşlerin farklı cinsiyetlere sahip olması ve ailenin bir cinsiyeti diğerine üstün gören tutumları da kıskançlık nedeni olarak görülmektedir.

 

Kardeş Kıskançlığından Kaçınmak

 

Kardeş kıskançlığının oluşmaması ya da ortadan kaldırılabilmesi için ebeveynlerin çok dikkatli adımlar atması gerekir. İki ya da daha fazla çocuğa sahip olan ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi kardeşlerin birbiriyle kıyaslanmasıdır. Kıskançlığı tahrik eden sözlerden kaçınılarak bu durumun önüne geçilebilir. Aksi takdirde ayrım yapılması zaman içerisinde çocuklar arasında ayrılığa ve çekişmeye neden olmaktadır. Ayrıca çocuklara eleştiri getirileceği zaman bunu diğer kardeşin yanında değil yalnız bir ortamda yapmak gerekir. Ortaya çıkan bir problemin çözümü için her çocuğa eşit fırsatlar verilmelidir ve birini diğerinden daha avantajlı konuma getirmemek gerekir.