Uzm. Psikolog Esin ÖZER BAKIR

Oyun Terapisi

Yetişkinlerden farklı olarak çocuklar konuşarak değil oynayarak kendilerini ifade ederler. Oyun, çocukların hayal gücünü, becerilerini, bilişsel, fiziksel ve duygusal gücünü geliştirirken yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlar. Sağlıklı bir beyin gelişimi için oyun önemlidir. Aynı zamanda serbest oyun çocuğun iç dünyası hakkında fikir verir,  çocuklar için oyun bir iletişim şeklidir ve çocukların duygularını, yaşadığı zorlukları ve ihtiyaçlarını ve isteklerini ortaya koymasını sağlar. Çocuklar oyun yoluyla problemlerinin üstesinden gelebilirler. Oyun özgürleştirici bir etkiye sahiptir, sevinci, öfkeyi, korkuyu, kaygıyı serbest bırakır, yani çocuk güven duyduğu bir ortamda oynarken duygularını tam anlamıyla ortaya koyabilir.

 

Oyun Terapisinin Farkı

Dışarıdan bakıldığında her ne kadar oyun terapisinde oynanan oyunlar evdeki oyunlar ile aynı gözükse de temelde aralarında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Oyun terapisti etrafındaki tüm yetişkinlerden farklı bir yaklaşıma sahiptir, çocuğu tüm duyguları, düşünceleri ve benliğiyle olduğu gibi kabul eder. Çocuk birini memnun etme ihtiyacı hissetmediğinden kendini araştırma ve keşfetme süreci başlar. Çocuğun hayatındaki birçok yetişkinin aksine terapist çocuk adına karar vermez, doğrudan veya dolaylı yollardan onu kontrol etmeye çalışmaz, onu anlayan ve duygu yoğunluklarını kabul eden bir yetişkin eşliğinde çocuk, kendi iç gücüne inanmaya başlar ve iyileşme kendini gösterir.

 

Oyun Terapisinin Getirdikleri

Her seansta çocuğa sağlanmış olan kabul ve güven ortamı, sorun yerine çocuğa odaklanılmasını sağlamaktadır. Ortamda hakimiyetin sürekli olarak çocuğa bırakılması ve sadece gerektiğinde sınır getirilmesi, çocuğun sağlıklı ilişkiler kurabilmesinin önünü açar. Çocuğun herhangi bir şekilde yargılanmaması; onu problemlerini, duygularını ve düşüncelerini ortaya koyma konusunda yüreklendirir ve daha doğal bir şekilde davranmasını sağlar. Bu şekilde çocuğun yaşadığı birçok problemin üstesinden gelmesi mümkündür.