Uzm. Psikolog Esin ÖZER BAKIR

Kaygı Bozukluğu Yaşayan Çocuklar İçin Oyun Terapisi

Kaygı insana dair olan her duygu gibi normal olarak kabul edilir. Kaygı duymanın asıl amacı kişinin kendini potansiyel tehlikelerden korumasıdır. Ancak bu durumun aşırı ve yersiz olması kaygı bozukluğunun işaretidir. Yaşanan olayların gidişatına karşı aşırı düşünme ve bütün ihtimaller üzerinde kurgulama yapmak kaygı bozukluğunun başlangıcı olarak kabul edilir. Üstelik bu kaygı bozukluğunun temel bir nedeni de bulunmamaktadır. Genetik ve çevresel şartlar, beynin yapısı, stresli bir ortam veya ebeveynlerin tutumları kaygı bozukluğunun gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle hemen hemen her çocukta kaygı bozukluğu meydana gelebilir. Bunun daha fazla ilerlemesine izin vermemek için kaygı bozukluğu belirtilerinin dikkatle ve yakından takip edilmesi gerekir.

 

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğunun birçok belirtisi aslında aileler tarafından olumlu bir davranış olarak kabul edilebilir. Çocukların aşırı gözlemci olması ve her detay ile ilgilenmesi, aşırı derecede mükemmeliyetçi olması ve herhangi bir hatayı kabul etmemesi gibi durumlar ilk bakıldığında hoş bir şey gibi karşılanabilir ancak bunlar kaygı bozukluğunun belirtileri arasında yer alır. Bunların dışında çocuğun yaptığı her şeyde onay beklemesi ve ebeveynlerini sürekli kontrol altında tutmaya çalışması kaygı bozukluğunun çocuk davranışlarında görülen belirtilerdir. Bunların dışında uykuya dalmakta zorlanma, altına kaçırma ve sık sık kabızlık görülmesi kaygı bozukluğunun fizyolojik etkileridir. Bu gibi etkilerin kaynağı araştırılıp, kaygı bozukluğuna sebebiyet veren durumun ortadan kaldırılması gerekir.

 

Kaygı Bozukluğu ve Oyun Terapisi

Çocukların kaygı bozukluğu yaşadığı durumlarda onların dilinden konuşmak ve anlamak gerekir. Çocuğun dili oyundur. Oyun terapisti oyun aracılığıyla çocuğun dünyasına girer. Oyun terapisi çocukların kendilerini rahatça ifade edebilecekleri özgür ve kontrollü bir ortamdır. Oyun terapisinde çocuklar için özel olarak seçilmiş oyuncaklar bulunmaktadır. Güvenli ortamda kurulan ilişki ile beraber çocuklar yaşadıkları duyguları ortaya koyabilmekte ve rahatsızlığın üstesinden gelebilmektedir.